ČAS CLONA ISO

ČAS CLONA ISO

Ve své podstatě to není zas tak těžký. Když se budeš držet pár jednoduchých pravidel, ubude ti spousta starostí. Nastavení ČASU, CLONY a ISO ovlivňuje výslednou expozici fotografie, tedy to, jak je snímek tmavý či světlý. Každý z těchto tří parametrů má také svoji charakteristickou vlastnost, díky které můžeme modifikovat výslednou podobu fotky.

Čas


Co ovlivňuje:

Zachycení pohybu = pohybově rozmazané nebo zmražené

Expozici = světlá a tmavá


Rozpětí:

Tisíciny sekundy až hodiny


Nejpoužívanější rozpětí

1/15- 1/4000s

Časem určuješ dobu otevření závěrky, po kterou dopadá světlo na čip. Na fotoaparátu se zobrazuje čas takto: 250 = 1/250s, 1”= 1s. Takže pamatuj, že když nastavíš čas na 1000 znamená to, že je kratší a expozice snímku bude tmavší, než kdybys ho nastavil třeba na 25 a fotka bude světlejší. Zároveň ovlivňuje i to, jestli je fotka zmražená a nebo je v ní znát pohyb. Čas musí být dostatečně krátký na to, aby se daná scéna zachytila ostře a k tomu je potřeba ji zamrazit. Není dobré nastavovat příliš dlouhé časy 1/30 a méně, protože pak nedokážeš udržet foťák ve stabilní pozici pro dokonalé zamrazení scény. Čím delší (to jsou ty milimetry uvedené na objektivu) budeš mít objektiv, tím kratší bude tvůj minimální použitelný čas. Nejdelší hodnota času by měla odpovídat dvojnásobku nastavené ohniskové vzdálenosti na objektivu. 100mm = 1/200s.

čas 1/2000s

čas 1/15s


Clona


Co ovlivňuje:

Hloubku ostrosti = prostor na fotce, který je ostrý.

Expozici = světlá a tmavá

 

Rozpětí:

F0,9- F36


Rozpětí na běžných objektivech:

F1,8- 22


Clona se nachází v objektivu a označuje se písmenem F. V dnešní době se ovládá přímo ve foťáku a určuje objem procházejícího světla skrze objektiv do foťáku. Čím je clona nižší, tím je expozice světlejší a zároveň se nám zmenšuje hloubka ostrosti (vhodné třeba pro portréty). Pokud clonu nastavíš na vyšší hodnotu bude snímek tmavší a hloubka ostrosti se zvětší (vhodné například  pro produkty).

F1,4 zaostřeno na loketní chránič

F16, zde jsme potřebovali velkou hloubku ostrosti, aby byly ostré oba dva motocykly

ISO (citlivost na světlo)


Rozpětí:

25-3276800


Nejčastěji používané ISO:

100-3200


Co ovlivňuje:

šum na fotce

tmavé světlé


V digitálních fotoaparátech je parametr citlivosti nazýván ISO. Základní pravidlo zní, že je dobré mít nastavené co nejnižší ISO pro nízkou míru šumu. S vyšším ISO dosahujeme světlejší expozice, ale zároveň přichází i nežádoucí zvyšování šumu ve snímku.

nízké = tmavé a bez šumu

vysoké = světlejší ale s šumem

ISO 100

ISO 6400

Na závěr je tedy důležité vědět, co chceš fotit a jak to má vypadat. Pokud je pro tebe důležitý čas, tak si jej nastavíš podle potřeby, pak nastavíš clonu a na závěr pro ideální expozici snímku nastavíš ISO. V případě, že je pro tebe důležitá hloubka ostrosit, nastavíš si clonu, poté čas (musíš si ale dávat pozor, aby jsi nenastavil čas příliš dlouhý prodaný objektiv) a na závěr opět doladíš citlivost. ISO tě pravděpodobně nikdy primárně pravděpodobně zajímat nebude, protože ho chceš mít vždy nastavené na co nejnižší hodnotu, aby jsi neměl ve fotce šum.